Wędrujący klasztor

klasztor2   fot. Krzysztof Kozłowski /GN –

Mamy już wiele zgłoszeń, ludzie przychodzą, zapisują się do naszej grupy. Są ludzie młodzi i starsi. Nasza grupa będzie wspaniałym obrazem Kościoła – mówi br. Marcin Radomski

Każdy z zakonów ma swój charyzmat. Jest on widoczny w sposobie prowadzenia parafii, pracy we wspólnotach.

W ogóle nasz styl życia jest charakterystyczny. Stąd pomysł, żeby w tym roku powstała grupa pielgrzymkowa „Klasztor w drodze”. W ramach drogi będą dni milczenia, bez śpiewu, w medytacji nad Słowem Bożym i wnikaniu w nasze relacje z Bogiem. Będziemy też w czasie drogi odmawiać wspólnie jutrznię i nieszpory. Wieczorami, podczas Apeli Jasnogórskich, chcemy modlić się modlitwą Kościoła, czyli kompletą. Będzie godzina czytań. Chcemy w ten sposób wprowadzić ludzi w sposób naszej modlitwy, aby doświadczyli i poznali, jak my się modlimy, że nasz dzień jest podporządkowany liturgii godzin. I taki jest sens powstania tej grupy. Żeby sposób funkcjonowania klasztoru przenieść na drogę – mówi proboszcz parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej br. Marcin Radomski.

Podkreśla, iż droga w duchowości chrześcijańskiej, uświadamia, że jesteśmy poddani działaniu łaski, która nas formuje. A to się nie odbywa w sposób statyczny, a dynamiczny. Droga temu służy. – Papież Franciszek mówi do nas, abyśmy wychodzili z kościołów, klasztorów, byśmy byli wśród ludzi. Poprzez doświadczenie spotkania i pielgrzymowania z zakonnikami, będzie można przekonać się, że jesteśmy wspólnotą wychodzących naprzeciw człowieka w potrzebie. Poza tym pragniemy, aby zakonne pielgrzymowanie skłoniło ludzi do odbycia spowiedzi generalnych. Droga temu doskonale służy – dodaje br. Marcin.

Ma nadzieję, iż w pielgrzymowanie włączą się przedstawiciele innych zgromadzeń. Zdaje sobie sprawę z faktu, iż byłby to doskonały czas na odkrywanie w młodych powołania do życia konsekrowanego. – Moje powołanie zrodziło się właśnie na pielgrzymce warmińskiej, poznałem wtedy kapucynów. Po pielgrzymce pojechałem do Krakowa odwiedzić pierwszy raz w życiu klasztor kapucyński. Pielgrzymka może więc być miejscem, gdzie człowiek odkrywa swoje powołanie. Dlatego dobrze by było, żeby jak najwięcej zgromadzeń przyłączyło się i wyruszyło z nami w drogę – mówi.

Osoby chętne mogą zgłaszać się do „Klasztoru w drodze” u kapucynów w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie, ul. Pana Tadeusza 16a, tel. 509 777 943 oraz saletynów w parafii pw. Matko Boskiej Saletyńskiej w Olsztynie, ul. Morska 29, tel. 89 535 44 10.