Bierzmowanie

UWAGA !!!

Bierzmowanie w naszej Parafii odbędzie się 16 maja  (środa)2018. Udzieli go Abp Józef Górzyński.

Egzamin dopuszczający do bierzmowania będzie 13 maja (niedziela) 2018 r. o godz. 16.00.

                                                            OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA

Ten egzamin jest warunkiem dopuszczenia do bierzmowania!!! Egzaminatorem będzie ks. dr Adam Bielinowicz.

 

 

PRZYPOMNIENIE

Spotkanie przed bierzmowaniem odbędzie się 4 marca 2018 roku ( niedziela) o godz. 17.00. Drzwi będą otwarte o 16.45. Wcześniej proszę nie dzwonić do furty klasztornej!!!

 

PRZYPOMNIENIE

Spotkanie przed bierzmowaniem odbędzie się 3 grudnia 2017 roku ( niedziela) o godz. 17.00. Drzwi będą otwarte o 16.45. Wcześniej proszę nie dzwonić do furty klasztornej.

Spotkanie przed bierzmowaniem odbędzie się 5 listopada 2017 roku ( niedziela) o godz. 17.00. Drzwi będą otwarte o 16.45. Wcześniej proszę nie dzwonić do furty klasztornej.

W najbliższą niedzielę (28 maja) o godzinie 19.00 w naszym kościele odbędzie się próba przed bierzmowaniem. Obecność dla młodzieży biorącej udział w cyklu przygotowań przed tym sakramentem jest obowiązkowa.

 

Podstawy sakramentu bierzmowania

Bierzmowanie jest sakramentem niezwykle ważnym, ponieważ należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Jest to ostatni etap wtajemniczenia. Kościół mówi, że chrześcijanie dzięki temu sakramentowi jeszcze ścisłej pogłębiają swój chrzest oraz powiązanie z Kościołem. Co więcej jest mowa że bierzmowanie jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu (KKK 1285). Człowiek, który otrzymał ten sakrament jest chrześcijaninem świadomym swojej wiary, a przez co otrzymuje szczególną moc Ducha Świętego, która czyni go zdolnym do świadectwa i głoszenia słowem i czynem nauki Zbawiciela. Ten sam Duch uposaża go do obrony wiary.

Bierzmowanie, czyli confirmatio to potwierdzenie chrztu. Z jednej strony Kościół potwierdza, że dany wierny jest osobą świadomie wierzącą, a z drugiej strony wierny potwierdza sam sobie, że jest gotowy i zdolny do takiej wiary.

Głównym znakiem bierzmowania to namaszczenie krzyżmem, które oznacza pieczęć duchową. Ta pieczęć jest symbolem osoby, znakiem jej autorytetu – niegdyś w taki sposób naznaczono żołnierzy pieczęcią ich wodza. Chrześcijanin zostaje naznaczony pieczęcią miłości Boga i ta miłość ogłasza.

Skutkiem bierzmowania jest wylanie Ducha Świętego, czyli:

  • zakorzenia nas bardziej w Bogu – poznajemy Go jako Ojca
  • łączy nas w więź z Chrystusem
  • pomnaża dar Ducha Świętego
  • udoskonala naszą więź z Kościołem
  • uzdalnia nas do obrony wiary
Aby jednak mogło do tych skutków należy się przygotować, czyli należy spotkać Boga jako kochającego Ojca, poznać Chrystusa – kim jest? co uczyni dla mnie? oraz dostrzec działanie Ducha Świętego w życiu – jego znaki. Bierzmowanie ma także przekonać do Kościoła, przybliżyć nie do instytucji, ale do wspólnoty. Ważne jest, aby młodzi mogli dostrzec swoje miejsce w Kościele. Przygotowanie do bierzmowanie daje ostatecznie ugruntowanie, zrozumienie wiary. Ma być na tyle praktyczna, aby młodzi wierni mogli obronić swoją wiarę przed: ludźmi wrogo stojącymi do wiary, ale także wobec własnych wątpliwości.

Przygotowanie w naszej Parafii

W naszej Parafii przygotowanie przebiega w następującym cyklu.

Na pierwszym spotkaniu przychodzą rodzice z kandydatami do bierzmowaniu (wrzesień – inf. podawana jest na ogłoszeniach w Niedzielę). Na spotkaniu zostają przestawione zasady uczestnictwa w bierzmowaniu oraz rozdane deklaracje, które po przeczytaniu i akceptacji podpisują rodzice i młodzi (chyba, że dany kandydat jest pełnoletni) oraz kapłan prowadzący. Jest to swoista umowa, która czyni z kandydatów i prowadzącego partnerów.  Ważne jest aby decyzja była jak najpełniej świadoma, a nie pod przymusem (do czego zachęcamy rodziców) to powinien być wybór i wyraz woli kandydata. Po złożeniu deklaracji i systematycznym uzupełnianiu ich odpisem chrztu oraz opłaty następuje przystąpienie do przygotowania.

Spotkania przygotowujące do bierzmowania odbywają się w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godzinie 17.00 w sali duszpasterskiej w klasztorze i trwają około godziny. Uczestnictwo w nich jest obowiązkowe, nieobecność na nich może skończyć się wykluczeniem. Na pierwszym spotkaniu zostają rozdane indeksy oraz karty z zasadami i terminami spotkań.

Po zakończeniu kursu przygotowującego kandydaci odbywają krótką rozmowę z prowadzącym i zdają egzamin z treści przed przedstawicielem z kurii diecezjalnej.

W naszej parafii odpowiedzialnym za przygotowanie jest:

W roku 2017 sakramentu bierzmowania udzieli ks. arcybiskup senior Edmund Piszcz na Mszy św. 1 czerwca o godzinie 18.00

 

 

Dodaj komentarz