Rekolekcje rodziny franciszkańskiej.

Zagadnieniu sumienia poświęcone były tegoroczne rekolekcje Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, które rozpoczęły się w Gietrzwałdzie w Święto Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu i potrwały do 19. września br. Rekolekcje prowadził o. prof. dr. hab Zdzisław Gogola OFMConv – asystent narodowy.

Bieżące spotkanie, w którym uczestniczyło około 55. tercjarzy z regionu olsztyńskiego, wpisało się w jubileusz 800-lecia powstania FZŚ. Udział w rekolekcjach wzięły wspólnoty z: Barczewa, Miłakowa, Suwałk, Morąga, z Olsztyna: z parafii Św. Maksymiliana Kolbego, z parafii Chrystusa Króla oraz klasztoru Kapucynów przy ul. Pana Tadeusza wraz z asystentem o. Pawłem Kaczorkiem OFMCap.

O. profesor wskazywał m.in., że do kształtowania sumienia niezwykle ważny jest czas w refleksji nad sobą, nad tym, co robię: Brak czasu dla siebie skutkuje zagubieniu wartości. Człowiek skupia się tylko na najprostszych czynnościach jak: jedzenie, picie czy codzienna praca. Trzeba poświęcić czas rodzinie, przynajmniej raz w ciągu dnia. Dojrzałość człowieka objawia się w tym, że znajduje czas na to, co ważne.

O sumieniu jako prawie moralnym wyrytym przez Boga w sercu człowieka i na kamiennych tablicach: W dzisiejszym świecie znaczna część ludzi chce wyrzucić to prawo moralne i zagłuszyć sumienie, a wypaczone sumienie prowadzi do tragedii życiowych. Zatwardziałe serce nic nie przyjmuje.

Oprócz codziennych konferencji siostry i bracia uczestniczyli w codziennej Koronce do Bożego Miłosierdzia, Drodze krzyżowej i Apelu Jasnogórskim. Miłym akcentem było wspólne dzielenie się wspomnieniami z życia wybranych wspólnot.

 

s. Wiesława Piłat