141. rocznica objawień w Gietrzwałdzie.

8 IX 1877 r. Najświętsza Maryja Panna pobłogosławiła źródełko znajdujące się nieopodal kościoła: – „Jeżeli ksiądz proboszcz pragnie, aby zdrój dzisiaj był pobłogosławiony, ma życzenie swoje przy różańcu popołudniowym kazać wynurzyć”.
– „Obiecuję też, że pobłogosławię źródełko pod lasem”.
O godzinie siódmej wieczorem zebrała się tam grupa 50. osób, po odmówieniu modlitw Niepokalana pobłogosławiła prawą ręką znakiem krzyża źródło i powiedziała: – „Teraz idźcie na cmentarz”. Tam tłumy wiernych zaczęły odmawiać różaniec – tajemnice chwalebne. (Za G. Kasjaniuk „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków na trudne czasy”, wyd. FRONDA).

Galeria „Źródełko” zobacz – TU. 

9.09.2018 r. delegacja z naszej parafii pielgrzymowała pieszo do Gietrzwałdu na diecezjalne uroczystości 141. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. 

Zobacz galerię zdjęć – TU. 

 

Tekst: Br. Jarosław Rajski.

 

To było naprawdę dawno temu – w tym roku przypada już 141 lat – ale wydarzyło się naprawdę. Dwie małe dziewczynki ponad 160 razy widziały Piękną Panią ukazującą się na klonie. Gietrzwałd od tego momentu stał się miejscem gdzie licznie pielgrzymują wierni. W niedzielę 9 września br. odbyły się główne obchody odpustowe połączone z archidiecezjalnymi dożynkami. W tym roku z daleka ale i z naszego Olsztyna ponownie ruszyli pątnicy do Najświętszej Panny Gietrzwałdzkiej. Pielgrzymka parafii olsztyńskich, ruszyła z bazyliki konkatedralnej jeszcze przed wschodem słońca a mianowicie o godz. 5.00. Razem z nami kroczyli pątnicy z Kętrzyna i innych miast Warmii, natomiast na Dajtkach dołączyły kolejne grupy z Olsztyna.

Na rozpoczęcie uroczystości na błoniach został odmówiony różaniec, po którym z bazyliki mniejszej ruszyła procesja z obrazem Matki Bożej Gietrzwałdzkiej  a Mszy św.  o 11.00 przewodniczył i homilię wygłosił bp. Henryk Tomasik (ordynariusz radomski). Po celebracji Eucharystii przy pobliskim lesie zasadzono „Dąb Niepodległości” z okazji 100 rocznicy jej odzyskania. Warto dodać, że obchodzono również 775 rocznicę utworzenia diecezji warmińskiej. Pasterz diecezji warmińskiej – abp Józef Górzyński-  zapowiedział również nowennę na kolejne 9 lat, która przygotuje wiernych na 150 rocznicę objawień Maryi w Gietrzwałdzie.

Sanktuarium w Gietrzwałdzie staje się coraz bardziej znane w Polsce i na świecie. Szacuje się, że rocznie to święte miejsce odwiedza od 800 tys. do 1 mln pielgrzymów. Za rok kolejna okazja do podjęcia trudu pielgrzymki, a wcześniej można tam ruszyć samemu bądź z bliskimi. Przy okazji warto zaprosić do wzięcia udziału w pielgrzymce pieszej z Olsztyna na Jasną Górę, która już latem przyszłego roku.