Ogłoszenia duszpasterskie – XXXIV Niedziela zwykła

  1. Katedra Teologii Moralnej i Etyki Wydziału Teologii Uniwersytetu w Olsztynie zaprasza na wykład pt. „Czy naprotechnologia (naturalna metoda leczenia bezpłodności) jest alternatywą dla in vitro?”  – w czwartek, 29 listopada, godz. 17.30, w Aula Minor (nr 2). Szczegóły w gablocie.
  2. Parafia Katedralna św. Jakuba w Olsztynie organizuje wyjazd na 21 Pielgrzymkę autokarową Rodziny Radia Maryja do Torunia w dniu 1 grudnia br. Zapisy pod numerem: 791-469-744. Informacja umieszczona jest także w gablocie.
  3. Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym poszukuje wolontariuszy pragnących zaangażować swoje talenty, czas i siły w to szlachetne dzieło; szczegóły na plakacie w gablocie.
  4. Od poniedziałku, 26 listopada, nasi bracia będą roznosili poświęcone opłatki wigilijne według następującego porządku: poniedziałek – ul. Kołobrzeska nn. nieparzyste od 15 do 25, a także 32c, 34, 36 oraz 36a (mieszkania 1-40); wtorek – ul. Kołobrzeska n. 36a (mieszkania 41-140), ul. Świtezianki nn. 1 i 6, ul. Pana Tadeusza nn. 1, 3, 5, ul. Dworcowa nn. nieparzyste od 9 do 21; środa – ul. Dworcowa n. 23, ul. Pana Tadeusza nn. nieparzyste od 7 do 15; czwartek – ul. Pana Tadeusza nn. 17, oraz parzyste od 2 do 12; piątek – ul. Pana Tadeusza nn. parzyste od 14 do 20a, ul. Dworcowa nn. 27 (mieszkania: 1-99 + poddasze) i 29; sobota – ul. Dworcowa nn. 27 (mieszkania: 100-131+poddasze) oraz nieparzyste od 29a do 41a, ul. Piłsudskiego n. 69 (mieszkania: 1-60); niedziela – ul. Piłsudskiego n. 69 (mieszkania: 61-125). Od poniedziałku do piątku roznoszenie opłatków od godz. 16.00, w sobotę i w niedzielę – od godz. 15.00. Szczegółowy harmonogram znajduje się w małej gablotce po prawej stronie kościoła i na stronie internetowej.
  5. W najbliższą sobotę przypada 1-sza sobota miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu od 8.30 do 12.00; o 12.00 – Msza św. wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi; o 17.15 – Różaniec pokutny z modlitwą za zmarłych, a o 18.00 – Msza św. w intencji członków Żywego Różańca ze zmianą tajemnic.
  6. W przyszłą niedzielę, na Mszy św. o godz. 13.00, czterech chłopców: Przemysław Borysiuk, Szymon Szymczyk, Wojciech Korejwo, i Jakub Orłowski, w uroczystym obrzędzie zostanie przyjętych do grona kandydatów na ministrantów. Próba ceremonii dla przyszłych kandydatów i ich rodziców w sobotę po Mszy św. o godz. 18.00.
  7. Na internetowej stronie Archidiecezji ukazał się następujący komunikat wystosowany przez ks. bpa Jacka Jezierskiego: W Olsztynie otwarło kaplicę Bractwo św. Piusa X, które proponuje Mszę św. w języku łacińskim i XVI – wieczny sposób jej odprawiania ( tzw. ryt trydencki). Bractwo zerwało więź jedności ze Stolicą Apostolską za czasów, gdy Kościołem kierował papież Jan Paweł II. Przestało bowiem respektować autorytet papieża i przepisy Kościoła. Chodziło między innymi, o niezgodne z prawem kościelnym udzielanie święceń biskupich. Decyzja w tej sprawie jest w wyłącznej kompetencji Biskupa Rzymu. Papież Benedykt XVI prowadzi cierpliwie dialog z Bractwem, aby przezwyciężyć rozłam, który zaistniał w Kościele. Warunkiem jest jednak przyjęcie przez członków Bractwa nauczania Soboru Watykańskiego II w kwestiach najbardziej istotnych, a także respektowanie władzy zwierzchniej papieża. Wobec „dzikiej” aktywności Bractwa św. Piusa X, również w Olsztynie, informujemy o jego sytuacji w Kościele i prosimy o modlitwę, aby udało się odbudować jedność i przezwyciężyć podział.
  8. Już dzisiaj informujemy, że w dniach 13-14-15 grudnia, na Mszy św. o godz. 18.00, zostaną wygłoszone rekolekcje dla uzależnionych i ich rodzin. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Natomiast parafialne rekolekcje adwentowe będą miały miejsce w dniach od 16 do 19 grudnia. Szczegółowy program zostanie podany później.
  9. W sklepiku do nabycia: kartki świąteczne, kalendarze, komplety kolędowe, różańce świece Caritas, z których dochód przeznaczony jest na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom; koszt świec: małe – 5 zł, duże – 12 zł.
  10. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym: o niewłaściwym rozumieniu intronizacji Chrystusa na kanwie listu Episkopatu Polski; z prof. Adamem Strzemboszem „O polskiej pokojowej rewolucji, języku debaty publicznej i roli Kościoła w polityce”; a także: fragment najnowszej książki Benedykta XVI: „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo”.